A szellemi tulajdon védelme
 

Új, földközeli kisbolygókat azonosított egy magyar kutató

A A A    Nyomtatható verzió

Sárneczky Krisztián felfedezése az egész világon különlegesnek számít.

A magyar csillagász, Sárneczky Krisztián idén júliusban két új üstököst talált egy héten belül, pár nappal ezelőtt pedig több, eddig még nem ismert földközeli kisbolygóra bukkant a Piszkéstetői Obszervatórium távcsövével.

Az üstökösök jelentősége abban áll a kutató szerint, hogy ezek amolyan időkapszulaként működnek, azaz olyan anyagokat tartalmazhatnak, amelyek a Naprendszer kialakulásakor keletkezhette, azaz friss anyagot hozhat, amelyből jobban megismerhető a Naprendszerünk kialakulása.

Emellett fontosak a Föld közelében elhaladó kisbolygók is, melyek közül bármelyik veszélyes lehet az emberiségre. Az elmúlt években Piszkéstetőről felfedezett több mint 220 földközeli kisbolygóból három az észlelése után néhány órával elérte a Föld légkörét, de szerencsére csak kisebb törmelékeik érték el a felszínt. -  mondta el a csillagász.

A közlemény szerint a kisbolygók keresésében nemcsak az egyre jobb távcsövek, hanem már a mesterségesintelligencia-alapú algoritmusok is segítik a csillagászok munkáját.

Sárneczky Krisztián, a HUN-REN CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének munkatársa –Mizser Attila csillagász után, második magyarként – a  Nemzetközi Csillagászati Unió legújabb tiszteletbeli tagjává vált. Tiszteletbeli tagságát a tudománynépszerűsítő tevékenysége mellett a bolygóvédelem területén elért kiemelkedő eredményeinek köszönheti.

 

Forrás:

https://hirado.hu/extra/tudomany-high-tech/cikk/2024/09/16/hatalmas-kettos-magyar-siker-a-34-eu-fiatal-tudosok-versenyen

Kép forrása:

https://www.csillagaszat.hu/