Az ELTE kutatói újabb jelentős áttörést értek el az öregedés molekuláris mechanizmusainak megértésében.
A kutatócsoport felfedezte, hogy a szervezetek öregedése folyamán az mtDNS-ben egy korábban rejtett DNS-módosítás, az ún. N6-metiladenint (6mA) felhalmozódik. A jelenséget különböző fajoknál is megfigyelték, mely az evolúció folyamán hosszan megmaradt, fontos jelenségre utal az öregedési folyamatban.
A kutatás új mérési módszer kifejlesztésével is járt. Mivel a rejtett 6mA DNS-módosításokat a korábban használt módszerekkel nem tudták megbízhatóan kimutatni, a csoport kidolgozott egy olyan, PCR alapú módszert, amely lehetővé teszi a 6mA-szintek pontos, szekvencia-specifikus mérését az mtDNS-ben, leküzdve a korábbi módszerek korlátait.
A kutatók “élettartam-határvonalnak” nevezték el azt a pontot, ahol egy epigenetikai jelzés a mitokondriális DNS-ben eléri csúcspontját, mielőtt hanyatlani kezdene, jelezve az öregedés azon pontját amikor a gyors egészségromlás elindul.
A felfedezés újabb kutatásokat indíthat el, amelyek azt vizsgálhatják, hogyan befolyásolják a környezeti tényezők, az életmódbeli döntések és a potenciális beavatkozások az mtDNS-ben történő 6mA felhalmozódás ütemét és a transzpozon-aktivitást.
A magyar kutatók eredményeit bemutató tanulmány az International Journal of Molecular Sciences folyóiratban is megjelent.
Forrás:
https://tudas.hu/nagyon-erdekes-felfedezes-az-oregedessel-kapcsolatban/
Kép forrása:
https://www.istockphoto.com/hu/