A szellemi tulajdon védelme
 

Magyar kutatók új találmánya mentheti meg a kérészek életét

A A A    Nyomtatható verzió

A tiszavirág tájékozódását a vízről visszatükröződő, és emiatt polárosssá váló fény segíti. Korábban csak a természetes vizek voltak az ilyen, vízszintesen polarizált fények forrásai, s így megbízhatóan segítették a kérészek tájékozódását (is).

A fényt visszatükröző mesterséges objektumok, aszfaltos utak, üveggel borított épületek, napelemek és mezőgazdasági agrofóliák poláros fényszennyezést okoznak, melytől a fehér kérészek teljesen megzavarodnak.

A HUN-REN ÖK Folyóvizi Ökológiai Kutatócsoportjának tudományos munkatársa, Egri Ádám vezetésével a szakemberek megvizsgálták a kérész látását, s kiderült, hogy a hideg kék fényű, azaz a minél rövidebb hullámhosszú fények vonzók számukra. Ez alapján fejlesztették ki a hidak aljára szerelhető ledlámpákat, amely egyfajta sorompóként képesek meggátolni, hogy a dunavirágok felrepüljenek a közvilágítási lámpákhoz. Az első ilyen rendszert 2019-ben szerelték fel a tahitótfalui Tildy Zoltán hídra. Idén egyébként az elmúlt évet nagyságrendekkel meghaladó, kiemelkedő rajzás zajlik, az elmúlt napokban többmilliónyi dunavirág rakta le petéit jó esetben a folyó vizébe.

A budapesti Árpád hídra 2023-ban telepített ledes rendszerek is jól vizsgáztak, s megmutatták, további hidakra is szükség lenne fénysorompókat szerelni a folyók ökológiájában kulcsszerepet játszó, törékeny rovarok megmentése érdekében.

 

Forrás:

https://infostart.hu/tudomany/2024/09/04/magyar-talalmany-mentheti-meg-allatok-millioinak-az-eletet?fbclid=IwY2xjawFQ9NNleHRuA2FlbQIxMAABHeGCuY9eymj8XEdE-4g94AZakGMjB3KeNL8fVMwa0i8aQQjmTQsUZXiwMg_aem_C9TdkdNBhuqGOtAR3eobXQ

Kép forrása:

https://hirtv.hu/ahirtvhirei/megkezdodott-a-dunaviragzas-2465569