A kormány 25 hónapja indította el a Befektetés a jövőbe programot, amelyben az Országos Onkológiai Intézet másfél milliárd forintos támogatást nyerte el az Onkológiai Központi Biobank létrehozására.
A biobank önálló szervezeti egységként, külön vezetéssel indult el, 7500 mintát már el is tároltak, és évente várhatóan öt-hatezer mintával gyarapszik az adatbázis. A tárolt szérum- és szövetminták, illetve DNS-minták segítik a daganatos betegségek jobb megértését és a személyre szabott kezeléseket. Ezeket az adatokat össze lehet majd kapcsolni a betegek túlélési eredményeivel, így lesz az adatbank a jövőben "tárháza a következő kutatásoknak és innovációknak".
Az egyénre szabott, célzott onkoterápia a jövő útja, ehhez elengedhetetlen a genetikai adatok felhasználása. Ehhez háromszázmillió forint értékben szereztek be nagy értékű eszközöket, jelentős informatikai fejlesztést is végre kellett hajtani, és több mint száz munkatársuk dolgozott a projekten.
Az összes kutatás alapját a betegadatok jelentik. A projekttel kapcsolatban máris hatalmas a nemzetközi érdeklődés.
Az intézet tájékoztatója szerint az Onkológiai Központi Biobank, illetve az abban tárolt szérum- és szövetminták, illetve DNS-minták lehetővé teszik a daganatos betegségek jobb megértését és a személyre szabott kezelésekre irányuló kutatások haladását.
Forrás:
https://computerworld.hu/uzlet/innovacios-hivatal-az-onkologiai-biobank-nemzetkozi-projektekhez-is-csatlakozhat-328319.html
Kép forrása:
https://weborvos.hu/