Semmelweis Ignác, a gyermekágyi láz okának felfedezője 1818 július 1-jén született. A 19. században a szülések miatti magas anyai halálozás legfőbb oka a gyermekágyi láz volt. Semmelweis elsőként tekintett a gyermekágyi lázra, mint ami egy fertőzés következménye és nem önálló betegség. Az intézményekben való szülés elterjedése és a kórbonctan tudományának fellendülése a betegség járványszerű előfordulásához vezettek, mivel a boncoló orvosok kezükön átvitték a fertőzést a betegekre, köztük a szülő nőkre is.
Oliver Wendell Holmes amerikai orvos már 1843-ban azt állította, hogy az orvosok terjesztik a betegséget.
Négy évvel később Semmelweis Ignác kimutatta, hogy a kórházak rossz higiéniai körülményei, a tisztaság és az orvosok kézfertőtlenítésének hiánya okozza a gyermekágyi láz miatti halálozások magas előfordulását a szülészeti osztályokon, és javasolta a klórmeszes kézmosás bevezetését, de a felfedezést az akkori orvostársadalom nem támogatta.
Nézeteivel nem tudott áttörést elérni, még a statisztikai adatok és a keze alatt javuló halálozási mutatók sem győzték meg a kortársakat. Csak Semmelweis halálát követően derült fény a felfedezése hasznosságára, amikor Joseph Lister angol sebész módszerét, a karbolsavas fertőtlenítést kezdték használni.
Manapság a két módszer kombinációját alkalmazzák a műtéti beavatkozások előtt.
2010 novemberében nyújtották be azt a törvényjavaslatot, amelyben a Semmelweis-nap munkaszüneti nappá nyilvánítását javasolták, hogy az egészségügyi dolgozók által végzett munka elismerését kifejezzék.
Források:
https://medicoverkorhaz.hu/blog/semmelweis-nap/
https://www.ksh.hu/elemzesek/semmelweis/index.html
Kép forrása:
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1jl:Semmelweis_Ign%C3%A1c.jpg